Strony

Niezgodność towaru z umową

Zaradna Mama poleca zapoznanie się z ustawą o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej
Znajomość tych przepisów przydaje się, jeśli kupimy wadliwy towar, a sprzedawca odmawia przyjęcia reklamacji, wymiany lub zwrotu należności.



Mąż Zaradnej parę dni temu kupił DVD, które po 3 dniach przestało działać. Punkt sprzedaży od ręki wymienił je na nowe... które co parę minut się zacinało. Wkurzony Mąż Zaradnej pojechał je oddać. Uznał, że nie ma zamiaru się szarpać z kolejnym DVD tej marki, nie chce kolejnej wymiany, naprawy, tylko zwrot gotówki. I w tym momencie przydały się te przepisy: 
 
  • Zgłaszając niezgodność towaru z umową masz prawo żądać nieodpłatnej naprawy towaru lub jego wymiany na nowy (łącznie z kosztami dostawy towaru do sprzedawcy i od sprzedawcy do Ciebie)
  • Niezgodność towaru z umową zachodzi w przypadku, gdy towar nie nadaje się do celu, do jakiego jest zwykle używany lub gdy nie posiada danej funkcji lub właściwości, której należałoby się spodziewać po towarze danego rodzaju.
  • Niezgodność towaru z umową dotyczy zarówno wad ukrytych, które ujawniły się po pewnym czasie użytkowania, jak i wad, których konsument nie zauważył od razu, dopiero po pewnym czasie użytkowania kupionego produktu.
  • Roszczenie z tytułu niezgodności towaru z umową zgłosić można przez 2 lata od chwili wydania towaru. Roszczenie to ma jednak jedno dość istotne ograniczenie. Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru z umową tylko wtedy, kiedy towar był niezgodny z umową w chwili jego wydania. Zgodnie z prawem, jeżeli niezgodność towaru z umową zostanie stwierdzona przed upływem 6 miesięcy od wydania towaru, zakłada się, że niezgodność ta istniała w chwili wydania towaru.

1 komentarz:

  1. Spoko a co zrobić jak sprzedawca nie chce przyjąć towaru niezgodnego z umową ? nie wyda żadnego pisma etc.

    OdpowiedzUsuń