Strony

Rozwijanie umiejętności językowych i artykulacyjnych dzieci w młodszym wieku szkolnym

W poprzednim wpisie Zaradna wspominała, że Młody ma kłopoty z wymową. W lecie skończy sześć lat a trochę sepleni i nie wymawia prawidłowo głoski r. Potrafi ją wymówić w takich słowach jak: gry, gryź, gra itp. ale w dłuższych słowach i zdaniach albo jak szybko mówi, to wymawia ją jako l. W przedszkolu Młody ma zajęcia logopedyczne, na prywatne jednak Zaradnych nie stać (70zł za godzinę!). Dzięki uprzejmości wydawnictwa "PRIO" Zaradni codziennie przerabiają z synem kila stron z książki:

Co Zaradna sądzi o tej książce?
Czytanki i zadania są tak skonstruowane, że są ciekawe zarówno dla dziecka jak dla dorosłego. Zaradna niejedną książkę dzieciom przeczytała i przy niektórych ziewała ze znudzenia, tu tego nie ma. Najpierw jest tekst a następnie kilka zadań z nim związanych (słownikowe, frazeologiczne, gramatyczne). Ćwiczenia rozwijają nie tylko zdolności artykulacyjne (pomagają utrwalać prawidłową artykulację głosek najczęściej zaburzanych przez dzieci – s, z, c, dz, ś, ź, ć, dź, sz, ż, cz, dż, r, l) ale i spostrzegawczość, oto skan przykładowej strony:


Książka jest przemyślana, biało czarna (są obrazki do pokolorowania), jakże inna od wszechobecnych z tysiącem naklejek, brokatów i cudów wianków z Hello Kity lub Monster High. W dodatku nie jest droga, jej koszt to ok 20zł. Jeżeli macie dzieci z problemami logopedycznymi to warto się zaopatrzyć w tą pozycję a także poszukać innych książek autorstwa Doroty Rumieńczyk – logopedy (spec. neurologopeda), polonistki, autorki pomocy logopedycznych.

2 komentarze:

  1. My czekamy na wizytę bezpłatna i terapię, bo pomimo ćwiczeń w domu ośmiolatek nie mówi "r". Chociaż kiedyś przy myciu włosów mu się udało krzyknąć ku...wa z przepięknym rrrr...

    OdpowiedzUsuń
  2. Proponuję byś sięgnęła po gry logopedyczne. Polecam pozycję "Trudne słowa cz. 2", gdyż ta gra głównie kładzie nacisk na poprawną wymowę "r". Czemu gra? Jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna dla dziecka niż książka i przerabianie zadań. W zasadzie robisz podobne zadania ale jednak ich forma jest atrakcyjniejsza dla dziecka i moim zdaniem jest lepiej przyswajalna. Nawet jeżeli dziecko regularnie uczęszczało by do logopedy to i tak rodzice powinni z nim ćwiczyć, same zajęcia problemu nie rozwiążą. Również możesz w internecie poszukać jakiś różnych ciekawych pomysłów na ćwiczenia i zabawę, które pomogą Twojemu dziecku.

    OdpowiedzUsuń