Strony

Donacja zwłok - alternatywa dla tradycyjnego pochówku

Wczoraj wspominaliśmy zmarłych, odwiedzaliśmy groby, spotykaliśmy się z rodziną. Dzisiaj zastanówmy się nad tym, co stanie się z naszymi ciałami po śmierci. W naszym społeczeństwie najpopularniejsze są tradycyjne pochówki - złożenie ciała w trumnie na cmentarzu. Coraz więcej osób decyduje się na kremację i przechowywanie prochów w urnach, na cmentarzach są budowane kolumbaria. Na zdjęciu poniżej jest przykład z Rudy Śląskiej:
Zarówno tradycyjny pogrzeb, jak i kremacja zwłok to definitywny koniec funkcjonowania ludzkiego ciała. Jak to zapytacie? Przecież śmierć to koniec życia. Dla zmarłego tak, ale jego ciało może służyć innym. Wszyscy słyszeliśmy o niekończących się kolejkach chorych, dla których jedynym ratunkiem jest przeszczep chorego narządu. Dlaczego więc chować w ziemi zmarłego wraz z organami, które mogą uratować życie nawet kilku osobom? Naprawdę sądzicie, że to robi jemu różnicę? Jemu nie, za to chorym robi i to olbrzymią. 
Poza transplantacjami jest jeszcze jedna możliwość przysłużenia się po śmierci medycynie i nauce - donacja zwłok. Jest to decyzja o oddaniu ciała po śmierci do dyspozycji medycznych ośrodków akademickich. To w nich studenci medycyny i lekarze kształcą się i zdobywają doświadczenie. Każdy z nas chce w razie choroby trafić w ręce doświadczonego lekarza, najlepiej drugiego profesora Religii, musimy pamiętać, że medycyny nie da się nauczyć z książek. Lekarz musi mieć wiedzę praktyczną, musi znać ludzkie ciało nie tylko ze zdjęć, ale fizycznie widzieć chorobowo zmienione tkanki, umieć je operować. Dlatego donacja ciała jest ważna. Oddając ciało nauce, przyczyniamy się do rozwoju medycyny, pomagamy naszym dzieciom, wnukom i kolejnym pokoleniom.
Donacja zwłok wymaga złożenie notarialnego oświadczenia woli. Nie mogą poddać się jej osoby zakażone wirusem HIV ani WZW typu C. Warto wcześniej powiadomić rodzinę o takim zamiarze, muszą mieć czas na oswojenie się z tą myślą. Jest też aspekt finansowy donacji zwłok - rodzina zmarłego nie ponosi kosztów pochówku, robi to ośrodek medyczny, po zakończeniu prac. Oddając ciało nauce, przyczyniamy się do rozwoju medycyny, pomagamy naszym dzieciom, wnukom i kolejnym pokoleniom.

2 komentarze:

  1. Donacja ok jest to jakiś sposób na poprawę rozwoju medycyny. Co do oddania organów to pamiętaj, że najczęściej dawcami są osoby u których występuje śmierć mózgu, a narządy jeszcze pracują. Bardzo rzadko biorą organy od osób, które umarły nagle. Właśnie dlatego, że narząd musi pracować praktycznie do czasu przeprowadzenia operacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. nie moge byc dawca narzadow (przeszlam kilka lat temu chorobe nowotoworowa), chcialam wiec zaoferowac swoje cialo nauce. Mieszam w NL, i czego sie dowiedzialam: maja tak przepelnione listy dawcow, ze praktycznie nie biora nowych osob, a juz na pewno nie w moim wieku, bo nie chca czekac, az im taka 30tka kipnie). Podobno jest to ewenement w skali europejskiej, ze maja wiecej dawcow, niz uzelnie medyczne potrzebuja.

    OdpowiedzUsuń