Strony

Metody szybkiej nauki – fiszki

Wydawało się, że w epoce superwydajnych telefonów komórkowych metoda fiszek powoli stanie się przeżytkiem. Jeszcze kilkanaście lat temu uczący się musieli samodzielnie tworzyć nie tylko fiszki, ale i pudełeczka do ich przechowywania. Dziś możemy kupić gotowe zestawy fiszek dopasowane do poziomu ucznia, praktycznie dla każdego języka obcego. Wszystko w estetycznych, trwałych opakowaniach. To tylko z pozoru ułatwia naukę. 
Tworzenie własnych fiszek jest nauką samą w sobie. Uczymy się wtedy słówek, które z jakichś powodów są nam potrzebne, czy to na lekcji w szkole, czy w pracy. Fiszki stworzone przez nas różnią się od siebie – starannością pisma, rodzajem papieru czy typem długopisu, a praca włożona w ich wykonanie nadaje im znaczenia. Takie fiszki mają duszę, stąd nauka jest efektywniejsza. 
Ważnym elementem systemu powtórek przy pomocy fiszek są przegródki. W zestawie powinno być około 4 lub 5 przegródek. Zapamiętane słowa przekładamy do kolejnej przegródki i pozostawiamy je tam do jej zapełnienia. Słowa, których nie zapamiętaliśmy, cofamy do przegródki wcześniejszej. Powtórki zaczynamy od przegródki pierwszej i dopiero, gdy jest zupełnie pusta – przechodzimy do kolejnych. Jest to prosty system oszczędzający czas i energię.  

Autorką wpisu jest Agnieszka Górska

2 komentarze:

  1. Również uwielbiam metodę z fiszkami. Uczymy się tylko tak i nauka idzie jak spłatka.

    OdpowiedzUsuń