Strony

Metody szybkiej nauki – notowanie i mapy myśli

Dzisiaj porada rodziców ciut starszych dzieci a także osób dorosłych.
Wydaje się, że każdy po kilku latach spędzonych w szkole wie, jak robić notatki. Robiliśmy to przecież codziennie przez kilka godzin. Niestety, notowanie również może być sztuką. Zapisywanie słów nie pomaga w ich zapamiętywaniu, bowiem odbywa się mechanicznie. Można wręcz stwierdzić, że treści zapisane w zeszycie szybciej ulegną zapomnieniu, niż te, których nie zapisaliśmy, ale poświęciliśmy im nieco uwagi. 
Musimy zatem włożyć nieco więcej wysiłku w stworzenie dobrej notatki. Aby utrwalić informację na początkowym etapie nauki, należy notowane słowa lub treści uporządkować: połączyć w pary, podzielić na grupy lub zilustrować. Niektórzy znawcy metod szybkiej nauki polecają stosowanie map myśli, gdzie do centralnej idei dodajemy treści uzupełniające wraz z rysunkami. 
W Internecie możemy znaleźć potrzebne narzędzia do tworzenia map myśli (np. Blumind, Freemind, Mindomo, iMindMap). Ale samo oprogramowanie nie wystarczy, aby dobrze opanować umiejętność tworzenia map myśli. Musimy stworzyć kilkadziesiąt map, aby czynność ich tworzenia stała się łatwa i przyjemna. Tym, którym brakuje samozaparcia polecam kursy organizowane przez niektóre szkoły językowe. Można też pożyczyć poradnik z biblioteki można zacząć od książki Tony’ego Buzana „Mapy twoich myśli”. Odpowiedniego notowania należy się nauczyć, bowiem jest to umiejętność sama w sobie. 


Autorką wpisu jest Agnieszka Górska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz