Stabilizator wentylacji - jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Zima w pełni (wreszcie!), kaloryfery podkręcone na maksa, rachunek za ogrzewanie rośnie w mgnieniu oka. Jak to mówiła p. Bieńkowska - sorry, taki mamy klimat :-) Klimat klimatem, Polacy jednak nie chcą puszczać pieniędzy z dymem i robią co mogą, aby rachunki obniżyć. Niestety nie zawsze w mądry sposób, np. zaklejają lub zatykają szczelnie kratki wentylacyjne. W ten sposób blokują przepływ powietrza i tylko pozornie oszczędzają. Pierwsze wrażenie - nie wieje, w pomieszczeniu jest cieplej. Niestety wzrasta wilgotność powietrza w pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli suszymy w nim pranie. Ciepłe i wilgotne powietrze jest idealnym środowiskiem do rozwoju dla pleśni. Powoli zaczyna rozwijać się grzyb, domownicy zaczynają odczuwać dolegliwości oddechowe. Jeszcze gorzej, gdy w budynku jest piecyk gazowy lub kuchenka. Brak wentylacji jest przyczyną wielu tragedii, niemal codziennie pokazywanych w wiadomościach. Jak więc żyć? Mieć ciepło, bezpiecznie i nie bankrutować w okresie zimy? 
Potrzeba jest matką wynalazku. Jest bezpieczny sposób na ograniczenie strat ciepła poprzez kratki wentylacyjne. Nie blokuje on wymiany powietrza w pomieszczeniu, ale pozwala na zoptymalizowanie go pod względem wielkości pomieszczenia, jego przeznaczenia (kuchnia, łazienka, pokój) a także ilości mieszkańców. Stabilizator wentylacji, urządzenie, które w prosty sposób wkłada się w miejsce kratki wentylacyjnej. Oto film, jak to się robi:

 Na stronie producenta oprócz danych technicznych urządzenia, są dwie fajne aplikacje:
- kreator doboru stabilera (po podaniu ilości kratek wentylacyjnych, wielkości mieszkania, ilości mieszkańców, program dobiera odpowiednie urządzenie)
- kalkulator oszczędności, jakie będą po zamontowaniu stabilera
Zaradna Mama używa stabilera od roku. Na co trzeba zwrócić uwagę? Na kominiarza :-) Nie wszyscy kominiarze znają techniczne nowinki. Warto mieć pod ręką opis urządzenia i pokazać go w trakcie kontroli przewodów kominowych. Urządzenie działa bezawaryjnie i pozwala uniknąć palpitacji serca przy czytaniu rachunku za grzanie :-)
Wpis powstał przy współpracy z DARCO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz