Strony

Czy istnieje coś takiego jak zdolności językowe?

Wielu nauczycieli, zwykle między sobą, ale nigdy w obecności rodzica, wypowiada różne opinie na temat zdolności uczniów. Często padają stwierdzenia dotyczące prognozowanych możliwości dzieci. Wiemy, że istnieją różne typy inteligencji, stąd różne typy zdolności, ale czy istnieje coś takiego jak zdolności językowe?
Badania prowadzone nad mózgiem człowieka powiązały z możliwościami językowymi dwa kluczowe dla mowy rejony – obszar Wernickego oraz obszar Broki. Ich upośledzenie powoduje niezdolność do rozumienia lub tworzenia mowy – prościej – osoba chora: nie rozumie naszej mowy, lub wypowiada słowa, których my nie rozumiemy. Są to rejony, które muszą być zdrowe, aby móc mówić. 
Ostatnie badania wykazały związek pomiędzy szybkością w uczeniu się słówek a wielkością innej części w mózgu – lewego zakrętu Heschla. Im obszar zakrętu Heschla był większy – tym szybciej uczniowie uczyli się zadanych słówek. Oprócz: obszarów: Wernickego i Broki i lewego zakrętu Heschla w procesie nauki języka biorą jeszcze inne części naszego mózgu: hipokamp (odpowiedzialny za zapamiętywanie) oraz kora ciemieniowa. Wszystkie te rejony muszą być zdrowe, aby człowiek mógł uczyć się języków obcych. Związek pomiędzy budową mózgu a możliwościami jest dziś udowodnionym faktem. Czy zatem w przypadku małego obszaru zakrętu Heschla jesteśmy skazani na niepowodzenie w nauce?
Mózg jest organem bardzo plastycznym. Badania wykazały, że osoby, które uczą się intensywnie są w stanie wpłynąć na powiekszenie się obszaru lewego zakrętu Heschla. A zatem, uczenie się języków przypomina trening na siłowni – im wiecej ćwiczymy – tym więcej mamy siły. Im więcej czasu poświęcamy na naukę – tym przyswajamy szybciej – stajemy się coraz zdolniejsi, a nauka prostsza. Osoby, u których obszar lewego zakrętu Heschla jest niewielki muszą początkowo pracować intensywniej, ale badania dowiodły, że można nauczyć się języka niezależnie od tych wrodzonych cech mózgu. Każdy, nawet niewielki dar można rozwijać, ale żaden talent nie rozwinie się bez uczciwej pracy.
To nie zdolności językowe, ale chęć do regularnej pracy ma najwieksze znaczenie, jeśli chcemy odnieść sukces w nauce języka. Stąd, wbrew temu, co niekiedy sądzą nauczyciele i zwykle niektórzy uczniowie, to, czy osoba ma wielki talent do języków, czy nie – nie ma w praktyce żadnego znaczenia. Zdolności istnieją, każdy może je rozwinąć, ale robią to tylko osoby pracowite. 
 Autorką wpisu jest Agnieszka Górska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz